Гоблени

Гоблените често са назовавани като картини. Някои от тях са направени толкова изкусно, че наистина подобно объркване е напълно възможно. Но вместо с бои, гоблените са създадени с конци, като има различни техники на шиене. Гобленът се отнася към текстилните изкуства.

Самото създаване на един гоблен е цяло изкуство. В повечето случаи той се започва от панама, която е разчертана на квадратчета. Възможно е да се използват синтетични и пластмасови подложки за основа. Иглата, с която се шие е желателно да е със затъпен връх, за да се работи по-лесно. Конците се подбират в зависимост от производителя и цвета им. Основните конци, които се използват са на DMC и Anchor. Съществуват специални схеми, които посочват означението на цвета при различните фирми и самия цвят. Използването на повече цветове позволява на гоблена да изглежда по-реалистичен и да прилича на картина. Шиенето на гоблени изисква много време и труд. В повечето случаи са нужни няколко седмици за завършването на един гоблен.

На българския пазар има няколко фирми, които продават гоблени. Може да видите сравнение на цените им тук - www.гоблени-цени.com

Занимаващите се с плетиво също могат да шият гоблени.

История на гоблените

При появата си гоблените са представлявали ръчно тъкани килими за стена, където преобладава присъствието на хора или животни. Следи от тях могат да се намерят още в Древен Египет. В гробниците на по-заможните са поставяни множество дарове, като гоблените били част от тях. Друга функция на гоблените, която са е появила по-късно, е била да украсяват църкви, замъци и административни сгради. Постепенно започват да се използват златни нишки при тъкането на гоблените, което и увеличава тяхната стойност. През XIII и XIV век се изобразяват притчи от Библията върху гоблени, които се поставят в църкви. Малко от тях са оцелели до наши дни. През XVIII век гобленът започва да навлиза и в домовете на по-обикновените хората.