понеделник, 16 ноември 2009 г.

Да защитим косата от студа

Ако имате здрава коса, вятърът и студът няма да я повредят. Но малко от нас могат да се похвалят с такава. Жените, чието състояние на косата е далеч от идеалното, трябва да я предпазят от лошото време.

Основното зимно средство за предпазване на косата си остава шапката. Съдовете на кожата на главата реагират на всяка рязка промяна в температурата. В резултат на това се нарушава храненето на космените фоликули, намалява се достъпът на кислород до тях. От студа се образуват многобройни микроповреди и претоварвания на космения скелет, космите стават чупливи. Ако снегът вали направо върху главата ви, неприятностите се удвоява.

Сърцевината на косъма -това е скелетът (носещата структура) на косъма, покрита със своеобразни плътно прилепнали една към друга люспици.
През зимата при повишена влажност космите могат значително да се разширяват и да бухват. Краищата на люспиците се разтварят, процепът между тях расте и в него попадат различни вещества, които повреждат обвивката на скелета на косъма. За да се избегне това, върху неговата повърхност трябва да се създаде гладък защитен слой. Това осигурява защитната козметика.
Когато се подбират специални средства, трябва да се взима под внимание типа коса: нормална, суха, тънка, мазна или смесен тип.
Нормалната коса лесно се поддържа, за сухата и по-слабата ще са необходими овлажняващи и защитни средства, мазната се нуждае най-вече от правилно почистване, а косата смесен тип - от хармонично хранене.

Трябва да определите и степента на повреждане на косата.
Косата се счита за повредена, ако поне веднъж е боядисвана, изсветлявана, подлагана на химическо къдрене или изправяне. При това колкото по-често боядисвате косата си, толкова повече време ще е необходимо за пълното възстановяване на космения скелет.

Ако косата ви се “чупи” това е сигнал, че неправилно сте подбрали подхранващите и защитаващите я средства. Подстрижете връхчетата и се консултирайте с фризьора какъв шампоан и балсам да използвате.

Тънката коса е донякъде наследствено явление.Дебелината на космения скелет зависи от цвета на косата (при рижите диаметърът на косъма е най-голям, при блондините - най-малък), а също и от плътността на разполагане на космените фоликули на кожата на главата (при блондинките плътността е най-голяма).
На хората с тънка коса могат да помогнат единствено средствата, които зрително увеличават обема на прическата: специалните шампоани, придаващите обем спрейове, геловете и пяната за оформяне на прическа.

Подборът на средствата за поддържане на косата е наука.
  • Задължителният набор са шампоана и коидиционера (вид балсам) за изплакване съобразно вашия тип коса. Кондиционерът овлажнява косата, премахва статичното електричество, косата лесно се разресва и не се електризира. Това е минималната грижа за здрава коса.

  • Повредената коса изисква по-интензивни действия. За нея е подходящ балсамът: той сякаш прави "кръпки" на повредения скелет на косъма и допълнително подхранва.
    За нормалните коси не е необходим балсам. Но слабите коси не могат без него.
  • Маските образуват плътен защитен слой по цялата дължина на космения скелет. Те трябва да се прилагат не по-често от един път на 10 дни, защото твърде интензивното лечение също е вредно.

  • За повредените краища на косъмаизползвайте защитна емулсия или крем за връхчетата на космите, които не трябва да се отмиват.

  • Средствата за оформяне на прическа (мусове, гелове, пяна) често имат защитно действие при лошо време. Но в някои случаи предизвикват пърхот. Затова е много важно правилно да се подбере мусьт или гелът.

  • Въобще не му мислете, ако фризьорът ви посъветва да се обърнете към лекар.
    Постарайте се да изпълните този съвет, защото колкото по-бързо излекувате косата си, толкова по-скоро ще можете да поразите околните с новата си прическа.


Не позволявайте на косата ви да “цъфне” през зимата

Ако забележите, че косата ви е изтощена и цъфти, не бива да изпадате в паника.

Това се дължи на резките промени в температурата или на сухия въздух в отопляваните помещения.

Какви грижи трябва да полагате сега, през лятото, за да имате хубава коса?

Изберете подходящия шампоан

Огледайте в какво състояние е косата ви: дали е загубила блясъка си по цялата дължина или само в краищата. После си изберете подходящия шампоан.

Дори ако се миете с такова средство за нормална коса, сега най-добре е да използвате от онези, предназначени за суха. След като се възстанови добрият й вид, можете да преминете на предишния шампоан.

Уморената коса ще придобие хубав блясък, ако я измиете с оцветяващ шампоан или я изплакнете със специално средство, съдържащо растителни екстракти.

Ако пък нямате нещо подходящо за изплакване, сипете 1 супена лъжица оцет н 1 л топла вода и с тази течност облейте измитата коса. Завийте я с хавлиена кърпи и не я търкайте.

Ако цъфти, я подрежете!
И сами можете да оправите цъфтящата коса.
Разделете я на тънки кичури, навийте ги на масури и подрежете стърчащите им цъфтящи краища. Не се притеснявайте, че по този начин много ще я скъсите - дължината й почти няма да се промени.

Направете си щадяща прическа!
За да не се къса още повече косата ви, бъдете много внимателни с нея.

Ползвайте рядък дървен гребен.
След миене оставете косата да изсъхне на въздуха и една след това оформете прическата със сешоар, като го държите на 20 см от главата и така насочвате топлата струя.

Запазете цвета със защитен спрей
Ако сте си сложили боя, но косата ви е изтощена, тя бързо ще загуби интензитета на цвета си. За да го запазите, ползвайте специален защитен спрей. В магазините за козметика можете да намерите такива средства от различни реномирани фирми.


Косата през зимата

Полезни съвети за разкошни коси дори при вятър, студ и сняг:
Студеното време навън и топлината вкъщи или в офиса създават затруднения на косата ни: тя изсъхва и става чуплива още по-бързо, отколкото през лятото. За щастие има доста неща, които можем да направим, за да имаме красива, здрава и блестяща коса през зимните месеци.
Косата има нужда от повече хидратиране и хранителни вещества, за да не бъде суха и чуплива през зимата. След измиване с хидратиращ шампоан може да се подсилите действието на козметичните продукти, като изплакнете косите си със студена вода. В допълнение, използвайте поне веднъж седмично маска за коса – можете сами да я приготвите (например смесвайки зехтин, балсамико, лимонов сок и яйце). Ако се ползва спрей за коса, трябва да се избере продукт, който не изсушава косата.

Носенето на шапка е особено важно през студените зимни месеци. Една стилна шапка не само спасява от студа – тя предпазва косата и показва елегантност! Най-подходяща е шапка, направена от естествени материали – това ще запази косите от наелектризиращият ефект на изкуствените материи. Ако имате дълги коси, е добре, излизйки навън през студените дни, да ги носите вързани. Яката на палтото или шал могат да причинят заплитания, които да доведат до накъсване на косата. Друга честа причина за накъсвания и цъфтене е излизането навън със мокра коса. Ако температуата е под нулата, косата ще замръзне и е много вероятно връхчетата да пострадат.

Ефективната грижа за косата означава не само да използваме правилните козметични продукти, но най-вече да следим за това, тялото ни да получава нужните му витамини, минерали и хранителни микроелементи. Тъй като косите се състоят основно от протеини, е важно храната ни да съдържа достатъчно количество богати на протеини храни като риба, месо, мляко и сирене. Протеините придават на косите ни здравина и предотвратяват чупливостта и цъфтящите връхчета. Няколко основни групи минерали са особено важни за красотата и здравината на косата: желязото пренася кислорода до корените, цинка предотвратява косопада, а медта подобрява цвета и блясъка на косъма. Витамините от групите А, B и С също са жизнено важни за красивата коса. Витамин А се грижи за кожата на главата, а B и С – за растежа на косъма, правейки косата здрава и нечуплива.